Szukaj

Co kryje list pożegnalny Kurta Cobaina?


Kurt Cobain był wokalistą, gitarzystą i autorem tekstów zespołu rockowego Nirvana. Ostatnie lata jego życia były wypełnione uzależnieniem od narkotyków i presją medialną wobec niego i jego żony Courtney Love. Znaleziono go martwym w jego domu w Seattle w dniu 8 kwietnia 1994 roku. Zmarł w wyniku rany zadanej strzałem w głowę, a jego śmierć, po wielu analizach i debatach uznano za samobójstwo. Jeden z dowodów samobójstwa stanowił jego list pożegnalny skierowany do wyimaginowanego przyjaciela z młodości o imieniu Boddah, znaleziony w miejscu zgonu. Do tej pory wielu nie wierzy, że Kurt Cobain mógł się zabić. Twierdzi się, że w jego śmierć mógł być zamieszany ktoś inny. Zdaniem niektórych jego list pożegnalny wskazuje na rozstanie z żoną i wycofanie się z biznesu muzycznego, nie zaś na decyzję o samobójstwie.
W ustaleniu przyczyn śmierci Kurta Cobaina pomogła ekspertyza z zakresu lingwistyki kryminalistycznej. Oparte na jej założeniach badania m. in. z zakresu fonologii, semantyki i pragmatyki dyskursu wykorzystuje się dla ustalenia treści oświadczenia ofiary samobójstwa oraz jej motywów lub intencji, tworząc tzw. profil autora listu pożegnalnego.


Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_of_Kurt_Cobain


Co Kurt napisał w liście pożegnalnym?#1

To Boddah

Speaking from the tongue of an experienced simpleton who obviously would rather be an emasculated, infantile complain-ee. This note should be pretty easy to understand.


Boddah był dla Kurta idealną osobą, częścią jego duszy, wzorem postępowania. Boddah jest więc reprezentacją doskonałości, której Kurt nigdy nie znalazł w innych ludziach. Kurt nie zaadresował listu pożegnalnego do swojej żony ani do swoich bliskim, ponieważ nie wierzył im - byli bowiem dalecy od doskonałości. Zaufał tylko Boddah. Nie zaufał reszcie rodziny.


Pierwsze zdanie wskazuje, że ludzie często kierowali do niego skargi, mimo że był supergwiazdą. Narzekanie ma negatywne znaczenie, wyraża uczucie niezadowolenia. Nie wiemy, jak wielką usłyszał skargę, ale najwyraźniej była ona na tyle poważna, że nie mógł usunąć jej z umysłu i to uczucie doprowadziło go do samobójstwa.


List ma klasyczną formę listu samobójczego - jest krótki, zwięzły, ale zawiera pewne uniki. Tak jak powiedział Kurt, sama notatka nie jest trudna do zrozumienia dla czytelnika, chociaż później pojawią się pewne metafory i niejasności, które reprezentują jego zamiary samobójcze. Ten fragment stanowi otwarcie, które poprowadzi czytelnika do powodu, dla którego Kurt postanowił zakończyć swoje życie.


#2

I haven't felt the excitement of listening to as well as creating music along with reading and writing for too many years now. I feel guity beyond words about these things.


Zdanie „Nie czuję ekscytacji…” wskazuje, że nie odczuwa on żadnej satysfakcji z przeszłości, a znacznik czasu „… od zbyt wielu lat” wyjaśnia, że ​​sytuacja dzieje się przez długi czas. To sformułowanie wskazuje, że Kurt od dawna nie chce już dłużej żyć. Używam tu wyrażenia „żyć”, ponieważ „… słuchanie, a także tworzenie muzyki wraz z czytaniem i pisaniem…”, to „życie” dla muzyka. Drugie zdanie wyraża przeprosiny i wskazuje na wyrzuty sumienia. Kurt pośrednio pisze, że chce popełnić samobójstwo już od dawna, ponieważ nie ma ochoty na życie nie mogąc skoncentrować się na tworzeniu i odbieraniu muzyki.


#3

The fact is, I can't fool you, any one of you. It simply isn't fair to you or me. The worst crime I can think of would be to rip people off by faking it and pretending as if I'm having 100% fun.


Tekst skierowany jest do wszystkich, którzy kochają jego lub jego muzykę, a także wskazuje na jedną z przyczyn samobójstwa. Kurt mówi, że nie chce już oszukiwać ludzi. Czuje się zmęczony udawaniem przed swoimi fanami, że jest szczęśliwy. Prawdopodobnie obciąża go to i wpędza w depresję. Z tekstu wynika, że wszystko, co robi jako muzyk przed publicznością, nie jest prawdziwe, ponieważ on sam tego nie czuje. Jest mu przykro, że nie zachowuje się prawdziwie. Czuje się winny wobec otaczających go ludzi, w tym fanów. Powyższy tekst wyraża też jego gotowość do samobójstwa, reprezentację jego rozczarowania samym sobą, brak odczuwania szczęścia z powodu ludzi, którzy go kochają. Z tekstu przebija irytacja.


#4

On our last 3 tours, I've had a much better appreciation for all the people I've known personally, and as fans of our music, but I still can't get over the frustration, the guilt and empathy I have for everyone.


Zamiar popełnienia samobójstwa wynika z ostatniego fragmentu "… ale wciąż nie mogę wyjść z frustracji…”. Kurt czuł się sfrustrowany i odczuwał wyrzuty sumienia wobec wszystkich: rodziny, fanów, melomanów. Nie chciał dłużej fałszywie okazywać zadowolenia ze swojego życia, gdy było to nieprawdą. Leksykalna „frustracja i poczucie winy” to często główne powody, dla których ktoś chce popełnić samobójstwo. ​​„Frustracja” oznacza uczucie zdenerwowania lub zniechęcenia”, podczas gdy „winny” wskazuje na kogoś, kto postąpił źle. Te procesy leksykalne prowadzą do zakończenia robienia czegoś złego jako rezultatu tych złych uczuć – to właśnie nazwiemy „samobójstwem” lub „zabiciem się”.


#5

I have a goddess of a wife who sweats ambition and empathy and a daughter who reminds me too much of what i used to be, full of love and joy, kissing every person she meets because everyone is good and will do her no harm. And that terrifies me to the point to where I can barely function.


Z powyższego tekstu wynika pośrednio silne uczucie niepokoju. Kurt porównał do siebie żonę i córkę. Czuł, że nie może zająć się osobami, które kocha. Porównał ich doskonałość ze sobą, który nie był dla nich idealny. W ostatnim zdaniu „ledwo funkcjonuję” oznacza, że ​​nie jest w stanie unieść odpowiedzialności za swoją rodzinę i swej niedoskonałości wobec nich. Tematyczna "propozycja samobójstwa", której istnienia poszukuje się w tego rodzaju badaniach, odwołuje się do jego niedoskonałości wobec żony i córki.


#6

I can't stand the thought of Frances becoming the miserable, self-destructive, death rocker that I've become.


Powyższy tekst jest szczegółowym wyjaśnieniem tego, co myślał o swojej córce. Nie mógł sobie wyobrazić, że jego córka stanie się złym człowiekiem ani żyć w rzeczywistości, w której będzie się to działo. Tekst pokazuje niepokój, jaki Kurt czuł wobec swojej córki. Negatywne wyrażenie „Nie mogę znieść myśli…” wyraźnie wskazuje na jego nieprzyjemne uczucia związane z rodziną.


#7

I have it good, very good, and I'm grateful, but since the age of seven, I've become hateful towards all humans in general. Only because it seems so easy for people to get along that have empathy. Only because I love and feel sorry for people too much I guess.


Kurt twierdzi, że nienawidzi ludzi odkąd skończył 7 lat. Nie wiemy, czego doświadczył w tym wieku. Drugie zdanie podaje niespecyficzny powód, dla którego nienawidził ludzi. Tutaj znowu musimy odgadnąć zamierzone znaczenie jego słów – wyziera z niego niepokój odczuwany wobec innych ludzi.


#8

Thank you all from the pit of my burning, nauseous stomach for your letters and concern during the past years.


Tekst wskazuje, że Kurt był zupełnie pewien, że będzie martwy, gdy list zostanie znaleziony. Widać to po jego słowach „pit of my burning”. Metafora „… z dołu mojego spalenia” oznacza „z grobu”. Tekst zawiera również inne niejednoznaczne wyrażenie: „… mdłości żołądka dla waszych listów…”. Nie jest jasne, czy wskazuje to na poczucie uczciwości lub rodzaj aluzji do jego fanów, lecz dobór słów ma negatywny wydźwięk. Prawdopodobnie wyraża niezadowolenie z powodu listu, który wysłali do niego fani, ale ostatnie zdanie implikuje jego podziękowania dla fanów, więc nie ma tu jednoznacznej interpretacji.


#9

I'm too much of an erratic, moody baby! I don't have the passion anymore, and so remember, it's better to burn out than to fade away.


Kurt pokazał tu zamiar działania samobójczego. Wyrażenie „Nie mam już pasji…” oznacza, że nie ma pasji w jego życiu i nie ma sposobu, aby uczynić jego życie lepszym niż śmierć. To sformułowanie wskazuje na utratę chęci kontynuowania życia. Kurt podkreśla swoją gotowość tworząc synonim dla „śmierci” - „lepiej jest się wypalić niż zaniknąć”. „Wypalić” oznacza „wyczerpać się lub zrujnować zdrowie, pracując ciężko”. Następna fraza „… niż zaniknąć” pokazuje, że nie chciał zniknąć z przemysłu muzycznego. Najlepszym rozwiązaniem jest popełnienie samobójstwa.


Źródło: https://www.facebook.com/Nirvana/


Profil Kurta jak autora listu pożegnalnego


#1 Depresja


Sformułowanie „Nie czuję ekscytacji…” może się odnosić do braku chęci życia. „Ekscytacja” może być interpretowana jako emocja, która odnosi się do stanu psychicznego a której konsekwencją są negatywne czyny, w tym przypadku samobójstwo. Podobne zdanie, które odnosi się do stanu depresji, to „Nie mam już pasji”. Może to oznaczać, że Kurt nie ma pasji, aby kontynuować swoje życie. Inna możliwość, to że Kurt nie ma pasji do kariery muzycznej. Bez względu na powód jego samobójstwa, możemy stwierdzić, że w jego profilu występuje poczucie winy. Towarzyszy mu frustracja, jednak możemy też znaleźć ślady depresji.


#2 Żal


Kurt wyraża żal z powodu sposobu życia i tego, jak traktował ludzi wokół siebie oraz swoich fanów. Najwyraźniej naprawdę żałuje, że opuszcza ludzi wokół siebie. Żal jest jednym z rodzajów reprezentacji psychicznej, która wpływa na to, co ludzie zrobią w swoim życiu. Widać to w zdaniu „Najgorszą zbrodnią, jaką mogę sobie wyobrazić, byłoby [...} udawanie, że mam 100% zabawy”. Żal też wiązał się z obwinianiem się za niewłaściwe działanie. Okazując żal wyraża, że ​​nie chce, aby to negatywne działanie pojawiło się w przyszłości.


#3 Dyskomfort


Kurt odczuwał niepokój z powodu sytuacji, które przeszedł oraz swojego postępowania w stosunku do innych. Przez cały czas udawał, że jest szczęśliwy, ponieważ był supergwiazdą zabawiającą swoich fanów piosenkami, ale w rzeczywistości czuł się zupełnie inaczej. Był niezadowolony i rozczarowany sobą, ponieważ ich okłamywał. Czuł, że popełnia błąd, udając przed ludźmi, że jest szczęśliwy. Co istotne dla jego motywów, odczuwał dyskomfort przez lata. Znalazł więc sposób, by się tego dyskomfortu pozbyć.Przeczytaj także:

Ile jest warta atrakcyjność, czyli seksowny klient z niskim wyrokiem

Zanim zdecydujesz się na ślub na statku. 5 niezwykłych uprawnień kapitana + 1 którego nie ma

Wokół sielsko i anielsko: zachęć klienta, niech Ci o wszystkim opowie


Michał Marcinczuk, Monika Zasko-Zielinska, Maciej Piasecki, Structure Annotation in the Polish Corpus of Suicide Notes, August 2011, DOI: 10.1007/978-3-642-23538-2_53 · Source: dx.doi.org.


Monika Zasko-Zielinska, Listy pożegnalne. W poszukiwaniu lingwistycznych wyznaczników autentyczności tekstu, Wrocław 2013.


John Olsson, Forensic Linguistics, London 2008.


Kurt Cobain Suicide Note, https://kurtcobainssuicidenote.com/kurt_cobains_suicide_note.html


©2018 by joannaosiejewicz.