Szukaj

7 wskazówek postępowania przed sądem dla młodych prawników

Aktualizacja: 17 lut 2019


To naturalne, że młodzi prawnicy obawiają się rozpraw sądowych. Nikt ich przecież nie uczył, jak się zachować w sądzie. Dostali jedynie wskazówki, co powiedzieć, w co się ubrać i jak się ogólnie zachowywać na sali sądowej. Nie są jednak przygotowani na spotkanie z dużo bardziej doświadczonymi prawnikami, z których niejeden wszedł do zawodu przed datą ich narodzin. W takich warunkach świadomość odpowiedzialności za reprezentowanie interesów klienta może szczególnie doskwierać. Poniżej kilka złotych zasad, które mogą być pomocne dla młodych prawników, rozpoczynających karierę zawodową.


#1 Twoja reputacja jest wszystkim, co masz


Najbardziej oczywistą zasadą, o której musisz stale pamiętać, jest to, że Twoja reputacja jest kluczowa dla Twojej kariery. W związku z tym musisz uważać, co mówisz i jak się zachowujesz. Zasada ta dotyczy wszelkich działań, jakie podejmujesz przed sądem, wobec urzędników sądowych, we współpracy z pełnomocnikiem strony przeciwnej, czy też w kontaktach z klientem. Twoje słowa i zachowanie wpływają na Twoją reputację, reputację Twojego klienta i reputację Twojego zleceniodawcy.


Bądź uczciwy co do faktów dotyczących Twojej sprawy. Nie upiększaj ani nie ukrywaj. Daj sądowi fakty – ujawnij je w pełni i szczerze. Wszystko, co możesz zrobić, to przedstawić je w możliwie najlepszym świetle. Masz zrobić wrażenie, ale wrażenie dobre.


#2 Bądź zawsze na czas


To zasada, której naruszenie może sporo kosztować Ciebie i Twojego klienta. Spóźnienie jest niegrzeczne i oznacza brak szacunku wobec sądu i wszystkich, którzy czekają. Nie jesteś jedynym prawnikiem z goniącymi go terminami, wymagającymi klientami oraz e-mailami i telefonami czekającymi na odpowiedź.


Pamiętaj o niezliczonych potencjalnych przeszkodach w dotarciu do sądu na czas, w tym pogodzie, natężeniu ruchu, punktach kontroli bezpieczeństwa i windzie, i uwzględnij je w harmonogramie. Ale jeśli nie zdążysz mimo najlepszych starań, po prostu zadzwoń do sekretariatu sądu lub do pełnomocnika strony przeciwnej i uprzedź o spóźnieniu. Nie chcesz pozostawić po sobie wrażenia, że taki masz styl.


Po przybyciu do sądu zorientuj się, jakie sprawy są na wokandzie przed Twoją. Dzięki temu, zanim Twoja sprawa zostanie wywołana, będziesz już gotowy do wejścia na salę.


3# Bądź grzeczny i graj fair


Spory sądowe są wypełnione konfliktami, emocjami i stresem, więc nieuniknione jest, że ktoś powie coś, co uznasz za obraźliwe. Zignoruj ​​go i nie tracić z oczu swojego celu. Odpowiadanie na zaczepki obróci się tylko przeciwko Twojemu klientowi. Działaj fair, gdy wygrywasz i postępuj właściwie, gdy przegrywasz. Nie zakładaj na twarz obelżywej maski, nie rzucaj spojrzeń ani uśmieszków. Sędzia wie, że jesteś rozczarowany, gdy przegrywasz, ale oczekuje, że uszanujesz system. Bez względu na to, jaki jest wynik sprawy, bądź dojrzały i pokaż klasę.


Jeśli praktykujesz w postępowaniach cywilnych, pamiętaj że znaczną część spraw można rozwiązać przed procesem. Bycie grzecznym wobec pełnomocników strony przeciwnej jest ważne, ponieważ za tym czy innym razem prawdopodobnie będziesz musiał współpracować, aby dojść do porozumienia.


Nie staraj się zawstydzić przeciwnika. Kiedy to Ty jesteś zawstydzany, najlepszym sposobem na rozbrojenie przeciwnika jest Twój spokój. Nie pozwól, by starsi prawnicy cię onieśmielali. Oprzyj się pokusie odpowiadania na komentarze przeciwnika i zwracaj się zawsze bezpośrednio do sądu.


Wszyscy popełniają błędy, także profesjonalni pełnomocnicy. Jeśli Twój przeciwnik potknie się na procedurze, zastanów się czy możesz nie podbijać jego błędu, jednocześnie korygując wszelkie nieporozumienia, którymi mógł on zaowocować. Nieuchronnie nadejdzie czas, kiedy sam będziesz potrzebował małej łaski. Po prostu traktuj innych tak, jak sam chcesz być traktowany.


#4 Ubierz się jak profesjonalista


Osobiście nigdy nie chcę, aby ktoś myślał o moich ubraniach zamiast słuchać tego, co mam do powiedzenia. Jeśli chcesz być traktowany poważnie, ubieraj się poważnie. Dżinsy nigdy nie są dobrym pomysłem. Są równie nieprofesjonalne, jak czerwona minispódniczka i szpilki. Jeśli jesteś mężczyzną, twoim "mundurem" powinien być garnitur i krawat. W przypadku kobiet jest więcej możliwości wyboru, ale zawsze lepiej pozostać przy konserwatywnym stroju. Twój osobisty wygląd w sądzie to część refleksji nad całym zawodem prawniczym.


#5 Bądź przygotowany


Możesz być najlepszym prawnikiem na świecie, ale jeśli nie jesteś przygotowany tego dnia, no cóż, to nie jesteś dobrym prawnikiem tego dnia. Nie musisz być najmądrzejszy, po prostu musisz być najlepiej przygotowany. Powiem Ci więcej – nigdy nie będziesz najmądrzejszy, najbardziej doświadczony lub najbardziej elokwentny. Jednak jeśli poznałeś sprawę lepiej, niż Twój przeciwnik, uczyniłeś pierwszy krok do sukcesu.


Jako młody prawnik będziesz proszony o obsadzenie "prostych" terminów sądowych. Możesz usłyszeć: "To prosta sprawa. Po prostu wpisz sobie w kalendarz”. Zaufaj mi, niezależnie od tego, co usłyszysz, upewnij się, że znasz sprawę i wiesz, dlaczego się na niej pojawiłeś. Powinieneś wiedzieć: o co chodzi w sprawie, co zostało już ustalone, co pozostało do ustalenia, jakie są oczekiwane efekty? I nigdy, przenigdy nie mów: "Nie wiem, jestem tylko z substytucji".


Musisz słuchać, co się dzieje na sali i brać aktywny udział w sprawie. Nie skupiaj się tylko na tym, co wcześniej zapisałeś na kartce. Musisz znać swoją argumentację na tyle dobrze, żeby w razie potrzeby na bieżąco ją modyfikować.


Jeśli nie jesteś przygotowany, lepiej po prostu o tym powiedz. Nigdy nie próbuj odpowiadać na pytania, na które naprawdę nie znasz odpowiedzi. Poproś o zakreślenie terminu na jej udzielenie. Uczciwość jest ważna.


#6 Skup się na tym, co istotne


Zniechęcaj do niepotrzebnych sporów sadowych. Przekonaj swojego klienta do kompromisu, kiedy tylko ma to sens. Wytłumacz mu, że nominalni zwycięzcy często przegrywają z opłatami, wydatkami i stratą czasu. Nie walcz z trywialnymi problemami lub technicznymi drobnostkami. Angażuj się tylko w te bitwy, które mają znaczenie dla twojego klienta i faktycznie wpływają na powodzenie sprawy.

Nie składaj wniosków tylko po to, by udowodnić, jaki jesteś sprytny. Sędziowie doceniają, gdy strony przynajmniej próbują wypracować warunki porozumienia, zanim zwrócą się do sądu. Dlatego pokaż, że wykonałeś swoją część roboty, próbując doprowadzić do ugody z przeciwnikiem, zanim zwróciłeś się o pomoc sądową. Szybkim sposobem na utratę wiarygodności jest zalewanie sąd wnioskami, gdyż wtedy zwiększasz obciążenie sądu. Nadaktywni prawnicy nie robią wrażenia rozsądnych.


#7 Bądź szczery wobec siebie


Usłyszysz wiele dobrych rad. Chociaż warto ich wysłuchać, nie próbuj stać się kimś, kim nie jesteś. Buduj swoje umiejętności wokół Twojej osobowości. Odkryj swoją własną "osobowość prawniczą", obserwując, jak szanowani pełnomocnicy i sędziowie mówią i działają. W zawodach prawniczych mamy wspaniałą tradycję dzielenia się najlepszymi praktykami – warto z niej korzystać. Jednak nie naśladuj ślepo cudzego stylu, lecz buduj własny.

Przejście od studiów prawniczych do praktyki prawniczej nie jest łatwe. Będziesz zmagał się z przekonaniem, że nie możesz właściwie doradzać klientom, bo jesteś od nich o połowę młodszy. Jednak masz prawo być pewnym siebie, nawet jeśli jesteś niedoświadczony. Znajdź sposoby budowania zaufania do siebie - jednym z nich jest gruntowne przygotowanie do sprawy. Rób szkice i notatki, które pomogą Ci poprowadzić sprawę przed sądem. Ćwicz nawet najprostsze wypowiedzi, sam ze sobą, z przyjaciółmi, a nawet z laikami, tak abyś naprawdę „zanurzył się” w danym problemie. Sąd ma ograniczony czas na osądzenie Ciebie, Twojego wyglądu i Twojego argumentu. Tak więc, zanim pojawisz się w sądzie, zastanów się nad tymi wskazówkami.Źródła:

E. K. Barton, To the Young Lawyer: Tips for Court Appearances, IDC Quarterly | Volume 24, Number 2 (2014).

J. W. Quinn, A judge’s view: things lawyers do that annoy judges; things they do that impress judges, http://www.oba.org/en/pdf/JudgesView.pdf.

©2018 by joannaosiejewicz.